Müziğin Rahatsızlıklar Üzerinde Olumlu Etkileri

Bebeklerin zekasını geliştiren ninniler ( Turkish lullaby )

2346047 Görüntülenme

Yayınlanma Tarihi:
8/29/2012
Kategori:
müzik,çocuk,şarkı,çocuk şarkıları,Müziğin Rahatsızlıklar Üzerinde Olumlu Etkileri
Etiketler
müziğin çocuk üzerine etkisi,müzik dinlemek zekayı geliştirir mi,Müziğin Rahatsızlıklar Üzerinde Olumlu Etkileri,Öğrenme Güçlüğü,Kekemelik,Otizm Spektrum Bozuklukları,Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Kaynak:
Youtube

Müziğin Rahatsızlıklar Üzerinde Olumlu Etkileri

Müziğin, bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi farklı alanlarda ve farklı boyutlarda pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda müziğin çocuklarda yaşanan bazı rahatsızlık ve güçlükler üzerindeki olumlu etkilerine değineceğiz.

1.Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların çoğunda zekâ problemleri bulunmamakla birlikte özellikle sosyal alanlarda bu durumlara uygun davranamamaları ve akademik anlamda yaşıtlarından daha az ilerleme kaydedebilmeleri göze çarpmaktadır. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların bazı davranışlarını, duygu dünyalarını anlamakta güçlük çekebiliriz. Onları anlayabilmek adına müzikten faydalanmak önemli. Selçuk Üniversitesi tarafından öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların dünyalarında müziğin yerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan bir çalışma sonucunda çocukların duygusal tepkilerini anlamak adına müziğin önemli olduğunu belirtmiştir. 

2.Kekemelik

Bir konuşma bozukluğu olan kekemelik, çocukların bazı hece ya da harfleri tekrar etmesiyle kendini gösterir. Kekeme çocukların zihinsel anlamda bir eksikliği bulunmamakla birlikte yaşadıkları bu problem yüzünden sosyal hayatlarında sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunları ortadan kaldırabilmek adına müzik çok önemlidir. Müzikle ya da ritimsel yürütülen terapi çalışmaları özellikle daha erken yaşlarda oldukça önemlidir ve başarı oranları oldukça yüksektir.

3.Otizm Spektrum Bozuklukları

Yaygın gelişimsel bozukluklar arasında yer alan otizm spektrum bozuklukları genellikle erken çocuklukta belirtileri ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Sosyal etkileşimde aksaklıklar (örneğin, göz kontağı kurmada yaşanan güçlük, kendi yaşına uygun akran iletişimlerinin gerçekleştirilememesi) , iletişim sorunları (örneğin, dil gelişiminde gecikme ,günlük rutininde değişikliğe karşı düşük tolerans) ve yinelenen davranışlarla kendini göstermektedir. Otizmin tedavisinde erken yaşta başlanacak eğitim, bu çocukların istenen ve kalıcı olacak davranış değişiklikleri göstermelerine yardımcı olacaktır. Müziğin iyileştirici gücü, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Müzik, otizmli çocukların sosyalleşmesinde önemli bir araçtır ve müziğin hayatına girdiği bir çocuğun sosyal olma çabalarına şahitlik edebilirsiniz.

4.Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirli alanlarda kendini gösteren özellikleri kapsamaktadır (örneğin aşırı hareketlilik, dürtüsel davranışlı olma, dikkat eksikliği ve bu duruma bağlı olarak başladığı bir etkinliği sürdürmede zorluk). Dikkat eksikliği ve hiperaktivite, algılama, görme, işitme, bellek gibi bilişsel alanlarda bozukluklarla birlikte davranış sorunlarla da kendini göstermektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların bir kısmının aşırı hareketli olduğunu hepimiz gözlemlemişizdir. Bu çocukların enerjilerini kontrol altında tutmak ve doğru yöne aktarabilmek adına müzik çok önemlidir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan ve folklor egzersizlerinin DEHB’li çocuklar üzerindeki etkisini araştıran bir çalışma, düzenli bir şekilde müzik eşliğinde folklor egzersizleri yapan DEHB’li çocukların hem evde hem okulda dikkat eksikliğinin ve hiperaktivitenin azaldığını ortaya çıkarmıştır.

Siz de çocuğunuza müzikle iç içe olabileceği bir ortam yaratarak, onunla şarkı söyleyerek, dans ederek onun rahatlamasını sağlayabilir, duygularını paylaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Çünkü yaşadıkları rahatsızlıklar ya da güçlükler kendilerini dış dünyaya kapatmalarına sebep olabilmektedir. Bunu aşmak için ilk görev size düşüyor. Daha sonra öğretmeniniz ya da eğitim kurumunuzdan ve psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışmanlardan destek alabilirsiniz. 

Kaynakça:

Berrin Topçu, Safinaz Yıldız , Zerrin Topçu Bilgen. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda folklor egzersizinin etkisi. Anabilim Dalları Genel Tıp Dergisi 2007; sayı 17

Orçun Berrakçay.(Yüksek Lisans Tezi) Müziğin Bir Yaygın Gelişimsel Bozukluk Tipi Olan Otizmde Ortaya Çıkan Problemli Davranışlar Üzerindeki Etkisi: Ritim Uygulaması Çerçevesinde 4 Örnek. Dokuz Eylül Üniversitesi(2013).

Ali Kerim Öner.Müziğin Öğrenme Güçlüğü Çeken Çocukların Duyarlılıklarına Etkisi (Yüksek Lisans Tezi). Selçuk Üniversitesi (2006).
Murat Tuğsuz uzun seneler coşkun aral'ın haberci belgeseli'nin ve iz tv nin tüm belgesellerinin müziklerini yapan usta müzik adamıdır . 10 senelik bir çalışmanın sonucu olan bu proje tamamen bilimsel bir projedir , özel bazı frekansların insan beynine olumlu etkileri ispatlanmış ve bu frekanslar kullanılarak oluşturulan armonik yapı ile bu bebek cd si üretilmiştir ve dünyada başka bir eşi benzeri yoktur .