Çocuğunuzun Hayatında Müzik Olsun

Bebeğin zekasını geliştiren klasik müzik (Mozart Effect)

1089958 Görüntülenme

Yayınlanma Tarihi:
12/2/2015
Kategori:
müzik,çocuk,şarkı,çocuk şarkıları
Etiketler
müziğin çocuk üzerine etkisi,müzik dinlemek zekayı geliştirir mi
Kaynak:
Youtube

Çocuğunuzun Hayatında Müzik Olsun

Müzik, biz yetişkinlerin hayatında önemli bir yer tutar. Ancak, tüm alanlardaki gelişimleri çok hızlı bir şekilde ilerleyen çocuklarımızın hayatında daha fazla yer tutmalıdır. Çünkü müziğin ritimsel doğası ve duyguları harekete geçiren yapısı vardır ve çocuğunuzun beyninde farklı bölgeler uyarılacaktır bu sayede çocuğunuz hem bilişsel alanlarda hem sosyal alanlarda kendini çok daha kolay ve hızlı bir şekilde geliştirecektir.

Bilişsel Gelişimlerine Yardımcı Olur

Çocukların dil öğrenmeleri, kelime dağarcıklarının gelişmesi, düşünme becerileri müziğe aktif katılım sayesinde artmaktadır.

Çocuğunuzun yeni yeni gelişen kelime dağarcığını arttırmak için ona müzik dinletmeniz, birlikte şarkılar söylemeniz ona inanılmaz katkılar sağlayacaktır. Müzik, çocuğunuza birbirinden farklı kelimeleri eğlendirerek öğretecek ve müziğin ritmik yapısı sayesinde bu kelimeleri daha kolay hatırlamalarına yardımcı olacaktır. Dil öğrenmede müzik dinlemenin önemli olduğu artık bilinmekte. Ayrıca konsantrasyon arttırmada sağladığı faydalar konusunda da hem ülkemizde hem dünyada çalışmalar yapılmaktadır.

Duyguları Tanımalarına ve İfade Etmelerine Yardımcı Olur

Çocuklar müzik sayesinde farklı duygular ve bu duyguları yansıtmayı öğrenirler. Ayrıca Müziğin dinlendirici ve yatıştırıcı etkileri, çocuğunuzun yaşadığı stresi daha doğru bir şekilde ifade etmesine ve daha kolay üstesinden gelebilmesine yardımcı olacaktır. Müzikle büyüyen bir çocuk sosyal anlamda çok daha başarılı olacaktır.

Çocuğunuz için sıkıcı olabilecek etkinlikleri müzikle birlikte daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Örneğin yemek yeme, tuvalet eğitimi, uyku zamanı gibi çocuklarınızın gerçekleştirmekte direneceği etkinlikleri birlikte şarkı söyleyerek o etkinliklere geçişi kolaylaştırabilir ve çocuğunuz için bu süreci çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Müziğin çocuklarımıza sağladığı faydalar çok fazla. Ancak şu bir gerçek ki çocuğunuz müzikle ne kadar erken tanışırsa ve hayatının içinde ne kadar çok yer tutarsa ileride o kadar bilinçli, kendisine ve çevresine karşı duyarlı bir birey olma şansı o kadar artacaktır.

Çocuğunuzla birlikte iyi seçilmiş şarkılar dinleyerek ve söyleyerek birlikte eğlenmek istemez misiniz? Özenle seçtiğimiz şarkılarımıza göz atın ve çocuğunuzla keyifli zaman geçirin 😊

 

Kaynakça

·         https://gooddayswithkids.com/songs-and-activities/benefits-singing-with-child/

·         https://sg.theasianparent.com/benefits-of-music-for-children

·         Yeşim Alkaya Yener ,Müziğin Çocuklar ve Yaşlılar Üzerindeki Etkileri. Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, Sayı 29Etkisi gösterilmiş Mozart’s String Quintet in D Major www.gokalponer.com